INSTEPRO
Zintegrowane Sterowanie Produkcją
Power::Control::Security
Stanowiska laboratoryjne
Stanowiska używane do testowania systemu INSTEPRO.
Stanowisko kolumny destylacyjnej

Szczególnie istotne, z punktu widzenia Projektu, jest stanowisko kolumny destylacyjnej (Laboratorium Sterowania), na którym będą wdrażane i testowane wyniki Projektu. Ten laboratoryjny model instalacji destylacji dwu- składnikowej został zaprojektowany i zbudowany w ramach programu TEMPUS.
Duża ilość zmiennych pomiarowych (około 50), różnorodność czujników i moc aparatu wyparnego procesu 13.5 kW, spowodowały, że powstał skomplikowany układ wymiany masy i energii o rekon- figurowalnej strukturze, dla którego powstał też kompute- rowy system sterowania nadrzędnego z bezpośrednią warstwą sterowników PLC, nadrzędnym komputerem prze- mysłowym i siecią terminali dydaktycznych. W ramach prac dyplomowych powstawały różne wersje aplikacji oprogramowania do wizualizacji i sterowania typu SCADA oraz do zdalnego dostępu przez Internet.
Instalacja stała się obiektem, na którym testowano zaawansowane algorytmy filtracji, obserwacji, identyfikacji i sterowania, a wyniki stały się podstawą wielu publikacji i zostały wykorzystane w obronionych pracach habilitacyjnych, doktorskich i magisterskich.
W skład stanowiska wchodzą m.in.:
szklana kolumna destylacyjna o 15 półkach, wysokości 1.8 m i średnicy 7 cm,
wyparka olejowo-elektryczna o mocy 13,5 kW (3 sekcje po 3 grzałki 1.5 kW – prąd trójfazowy),
tyrystorowy sterownik mocy,
5 szklanych skraplaczy wodnych dla par destylatu,
3 szklane wodne chłodnice dla cieczy wyczerpanej,
wodna instalacja chłodzenia z sieci wodociągowej,
powietrzna instalacja chłodzenia wody chłodzącej,
trzy zbiorniki na surowiec, destylat i ciecz wyczerpaną,
Wszystkie sygnały pomiarowe są elektryczne i są transmitowane do sterowników PLC firmy GEFanuc. Sterowniki komunikują się z nadrzędnym komputerem przemysłowym firmy Advantech. Jako systemy nadrzędne testowane były systemy operacyjne QNX, Windows. Na stanowisku zainstalowane są czujniki
temperatury (Pt-100), turbinkowe czujniki przepływu, czujniki ciśnienia i czujniki składu destylatu i cieczy wyczerpanej (jedna konstrukcja działa w oparciu o pomiar szybkości przepływu fali ultradźwiękowej w próbce pomiarowej, a druga w oparciu o pomiar częstotliwości drgań rezonansowych
U-rurki wypełnionej próbką i pobudzanej elementem piezoelektrycznym). Sterowanie przepływami odbywa się z wykorzystaniem pomp i mikrozaworów firmy Platon. Aplikację SCADA wykonywano z użyciem pakietu Wonderware InTouch.
Modułowy system produkcyjny HAS-200

Model linii tech- nologicznej zło- żony z panelu operatorskiego i czterech sta- nowisk (stacji):
produkcji,
kontroli,
zamykania pojemników
magazynowania
Zadaniem pierwszego z nich jest napełnianie pobranego z magazynu pojemnika granulatem z tworzywa sztucznego, przechowywanym w silosie (leju). Nosi ono wobec tego nazwę stanowiska produkcyjnego. Druga stacja kontroluje poziom wypełnienia pojemnika i odrzuca braki. Trzecie stanowisko zamyka pojemniki wieczkami i przylepia wydrukowane etykiety.
Ostatnie, czwarte stanowisko, to magazyn składowania poziomego wyposażony w manipulator typu XYZ o trzech stopniach swobody (dwa serwonapędy elektryczne i jeden siłownik pneumatyczny), przenoszący pojemniki. Pojemniki są transportowane między stanowiskami za pomocą czterech segmentowych przenośników taśmowych, ułożonych w zamknięty pierścień.
Większość urządzeń wykonawczych to siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania oraz przyssawki próżniowe (z wyjątkiem dwóch elektrycznych serwomechanizmów w magazynie, odpowiednio z silnikami AC i krokowym), zaś pracą każdego stanowiska zarządza oddzielny programowalny sterownik logiczny PLC typu CompactLogix L32E firmy Allen Bradley.
Magazyn wyposażony jest dodatkowo w panel dotykowy PanelView Plus 600. Wszystkie cztery sterowniki oraz panel połączone są przez koncentrator (hub) siecią Ethernet. Za pośrednictwem odrębnego trasownika (router) z wbudowanym przełącznikiem (switchem), do sieci dołączony jest także komputer klasy PC.
Router z zaimplementowanym mechanizmem NAT pozwala odizolować sterowniki od sieci komputerowej ogólnouczelnianej, a jednocześnie umożliwia użytkownikom komputera korzystanie z zasobów Internetu (oraz serwera licencji programu MATLAB).